William Clarkson woont zeven jaar in Nederland en is getrouwd met een Nederlandse vrouw. Vorig jaar vertelde een vriend hem over het TRQN-programma van IOM. Over de mogelijkheid voor tijdelijke terugkeer en iets te doen voor zijn land Sierra Leone hoefde hij niet lang na te denken. De dag er op ging hij naar het IOM kantoor in Den Haag. "Ik heb van uw programma gehoord en ik wil daar graag aan meedoen, kan dat?" vroeg hij. "Nou, dat kon. Ik kwam er voor in aanmerking om drie redenen: ik heb een permanente verblijfsvergunning in Nederland, ik ben hoogopgeleid en ik heb tijd!" Het toeval wilde dat Clarkson in die periode geen vaste baan had. Een week later vertrok hij. "Ik wil graag bijdragen aan groei en ontwikkeling in mijn land."
Clarkson is logistiek manager en manager marketing. Bij IOM zag hij een
vacature bij de Havenautoriteiten voor capacity building en uitwisseling van
gespecialiseerde kennis. Hij wist uit zijn eerdere bezoeken aan zijn
geboorteland hoe slecht de haven er aan toe was. "Voor die functie ben ik
gegaan. Ik heb veel kennis kunnen overdragen door presentaties te houden en
uitleg te geven over logistieke processen in de praktijk. Dat deed ik op
verschillende departementen op zowel management- als uitvoerend niveau en
zowel over theorie als praktijk." Op vrijwel alle afdelingen werd Clarkson
ingezet: de kantoren, de afdeling documentatie en claims, de winkels en bij
de overheidsvertegenwoordigers.
Er is nog veel te doen. Volgende week wacht hem een nieuwe taak, namelijk het
management van de afdeling documentatie en claims en hij gaat een
inventarisatie maken van de wensen en behoeften. Deze inventarisatie zal hij
bij de regering indienen. "Het is heel hard nodig dat er een goede uitrusting
komt en dat er goede computersystemen komen voor de logistiek in de haven. Ik
probeer de mensen eigenlijk voor te bereiden op de globalisering, maar zie
hoe gering de competenties zijn."
Clarkson is enthousiast: hij vindt het leuk en interessant. De communicatie
met de collega's en het uitwisselen van ervaringen gaat heel goed. Hij wil
nog veel doen voor zijn land. "Het gaat allemaal naar wens, hoewel ik zie dat
er meer nodig is dan verwezenlijkt kan
worden."
In juni hoopt hij weer naar Nederland te komen. Dan wil hij een
projectvoorstel schrijven en met zijn opgedane kennis en ervaring een
permanent trainingsprogramma voor Sierra Leone opzetten. "Hopelijk kan ik
daar via IOM aan meewerken, dat heb ik in een brief laten weten."
"Ik ben IOM erkentelijk voor de mogelijkheid die ik heb gekregen om dit te doen. IOM Nederland heeft ervoor gezorgd dat ik ervaring kon opdoen in Business Consultancy en me tegelijkertijd bezig kon houden met ontwikkelingen in mijn land. IOMSierra Leone heeft voor informatie gezorgd, me met de juiste personen in contact gebracht en mogelijk gemaakt dat ik een werkplek had. Ik vind het TRQN programma heel goed en het is echt nodig voor Afrika", aldus Clarkson.
KADERTEKST: TEMPORARY RETURN OF QUALIFIED NATIONALS
In april 2006 is IOM gestart met het project Temporary Return of Qualified Nationals (TRQN). Het doel van het project is om bij te dragen aan de wederopbouw en de ontwikkeling van een aantal voormalige oorlogsgebieden, te weten: Afghanistan, Bosnië-Herzegovina, Kosovo, Montenegro, Servië, Sierra Leone en Sudan. Dit wordt gerealiseerd door middel van het tijdelijk uitzenden van hoger opgeleide migranten die in Nederland wonen, en afkomstig zijn uit één van deze landen. Daarbij ligt de nadruk op de overdracht van kennis en ervaring.
Uitgaande van de specifieke behoeften in deze landen kunnen leden van de diaspora op tijdelijke basis eenmalig of meerdere malen uitgezonden worden. De tijdelijke uitzending via het TRQN project gebeurt op vrijwillige basis. De duur van de uitzendingen kan variëren van enkele weken tot maximaal zes maanden.
Voorwaarden voor deelname
De algemene voorwaarden voor deelname aan het project zijn:
- oorspronkelijk afkomstig uit één van de bovengenoemde landen;
- in het bezit van de Nederlandse nationaliteit of een permanente verblijfsvergunning;
- een hogere opleiding met ten minste drie jaar relevante werkervaring;
- goede communicatieve vaardigheden;
- goede motivatie.
Wat biedt IOM
De TRQN deelnemers worden als vrijwilligers beschouwd. IOM biedt hen
logistieke en financiële ondersteuning. Deze ondersteuning bestaat uit:
- een vergoeding voor de reis, de reisverzekering, de huisvesting en de kosten van levensonderhoud in het land van herkomst;
- ondersteuning bij de aanvraag van officiële documenten;
- het organiseren van het vervoer naar deze landen;
- de levering van een reisverzekering;
- begeleiding en monitoring gedurende de uitzendingen
Het project is gefinancierd door het Ministerie van Buitenlandse Zaken en loopt tot en met maart 2008.
Meer informatie op www.iom-nederland.nl of bij Zia Gulam.
Internationale Organisatie voor Migratie
Migratie Info 2007, nr 1
Thema: Ervaringen van clienten